Håndboldherrer skal til Nordmakedonien og Schweiz i EM-jagt
Landstræner Nikolaj Jacobsen måtte skuffende se det danske hold forlade EM-slutrunden i januar allerede efter det indledende gruppespil. Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Nordmakedonien, Schweiz og Finland venter de danske håndboldherrer i kvalifikationen til EM 2022.
De danske håndboldherrer skal både syd- og nordpå i forsøget på at spille sig til EM i 2022.
Det står klart efter tirsdagens lodtrækning til kvalifikationen, hvor Danmark havnede i gruppe 7 med Nordmakedonien, Schweiz og Finland.
De to bedste fra hver gruppe er klar til EM, mens de fire bedste treere fra de i alt otte puljer også får billet til slutrunden.
Landstræner Nikolaj Jacobsen lægger ikke skjul på, at han helst havde set gruppen se anderledes ud.
- Det var rent sværhedsmæssigt nok noget af det værste, vi kunne få ud af de her grupper. Der er ingen tvivl om, at gruppe 7 vil jeg rigtig gerne have undtaget, siger Nikolaj Jacobsen til TV2 Sport.
Landstræneren uddyber, at han hellere ville have mødt Holland eller Polen i kvalifikationen. Til gengæld er han glad for at møde Finland, selv om han ikke kender meget til det finske landsholds håndboldevner.
Slutrunden afholdes 13. til 30. januar 2022. Som værtsnationer er Ungarn og Slovakiet allerede kvalificeret.
Danmark har revanche til gode for EM-slutrunden, der blev spillet i januar i år. Her var Danmark i gruppe med Ungarn, Island og Rusland, og kun den på papiret betydningsløse sidste kamp mod Rusland blev vundet.
Et nederlag til Island og uafgjort mod Ungarn sendte højst overraskende Danmark ud efter gruppespillet.
Danskerne har ellers gode erfaringer fra de europæiske mesterskaber med medaljepræstationer i 2002, 2004, 2006, 2008, 2012 og 2014.
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie