Klatrekonge vinder Lombardiet i vild regn
Joaquim Rodriguez satte punktum for cykelsæsonens store løb med en solosejr i Lombardiet Rundt efter en spektakulær nedkørsel på glatte veje. Det er hans første sejr i løbet.
Den italienske klassiker var ramt af voldsom regn i finalen. På de sidste 15 kilometer sejlede vejene i vand, og under de forhold var den spanske klatrekonge den med de bedste ben og det største mod.
Joaquim Rodriguez angreb mod toppen af den sidste stigning Villa Vergano godt 10 kilometer fra målstregen i Lecco, og forfølgerne med blandt andre Alberto Contador kunne ikke indhente ham.
Katusha-rytteren satsede alt, og med sejren bringer spanieren sig klart i front af UCI World Tour-ranglisten, hvor der blot resterer et enkelt løb, Tour of Beijing.
Flere af forhåndsfavoritterne var ramt af uheld, blandt dem Vincenzo Nibali og Philippe Gilbert, som udgik af løbet efter godt 180 kilometer.
Den nykårede belgiske verdensmester styrtede, mens han forsøgte at indhente en frontgruppe med blandt andre Nibali, der kørte sit sidste løb for Liquigas, før han næste sæson bliver holdkammerat med Jakob Fuglsang på Astana.
Fuglsang, som i 2010 blev nummer fire i løbet, var ikke med for sit hold Radioshack-Nissan, som for flere måneder siden slog fast, at danskeren ikke ville få flere starter i de største løb, fordi han skifter hold fra næste sæson.
I årets udgave af Lombardiet Rundt var dansk cykelsport repræsenteret ved Chris Anker Sørensen og Nicki Sørensen, som begge agerede hjælpere for Alberto Contador.
/ritzau/
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie