Det ser efterhånden noget sort ud for HB Køge i bunden af SAS-Ligaen, hvor sydsjællænderne efter 0-0 mod Sønderjyske fortsat har langt op til den rigtige side af nedrykningsstregen. Kun Randers har efter 14 spillerunder samlet færre point sammen, men det betyder ikke, at holdet er klar til at give op.
- Det er svært at sætte procenter på vores overlevelseschancer, men vi fortsætter med at kæmpe for det. Hvis vi kan gå til pause med et hul på fem point, så tror jeg godt vi kan hente de nødvendige point i foråret, forklarer anfører Henrik Toft.
Han ærgrede sig ligesom resten af Køge-lejren over, at man ikke havde udnyttet chancen for at tage tre point fra en direkte konkurrent og mente, at det sønderjyske hjemmehold kunne være mest tilfredse med resultatet.
- Der var mere tale om en slåskamp end en fodboldkamp, men som sådan kan Sønderjyske være mere tilfredse med det ene point, end vi kunne, fordi de dermed bevarer deres forspring til bunden, siger Henrik Toft.
/ritzau/
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie