Kroatisk målræv skifter til Laudrups tidligere klub i Qatar
Mandzukic var en af Kroatien VM-helte i 2018, da han var med til at spille landet i finalen. (Arkivfoto.) Foto: Jonathan Nackstrand/Ritzau Scanpix
Jonathan Nackstrand/Ritzau Scanpix
Mario Mandzukic har ikke fået meget spilletid på det seneste i Juventus. Kroaten skifter til topklub i Qatar.
Den kroatiske angriber Mario Mandzukic skifter fra Juventus til Al-Duhail i Qatar.
Det oplyser Al-Duhail, som er det aktuelle tophold i Qatar, på Twitter.
Lokale medier skriver ifølge nyhedsbureauet AFP, at den kroatiske målræv har skrevet under på en aftale på to og et halvt år.
Der er ikke givet nærmere detaljer om klubskiftet.
33-årige Mandzukic har ikke været i aktion for det italienske storhold, siden Maurizio Sarri tog over som træner i juni.
I Al-Duhail kommer han til at spille sammen med sin tidligere Juve-holdkammerat Medhi Benatia.
I sin tid hos Juventus, hvor Mandzukic ankom i 2015, har han blandt andet vundet fire titler i den italienske serie A, tre italienske pokaltitler, og han var en del af holdet, der tabte Champions League-finalen i 2017.
Ved VM i 2018 spillede Mandzukic en hovedrolle på det kroatiske landshold, da han med den afgørende scoring i semifinalen mod England sendte holdet i finalen, som Kroatien tabte til Frankrig.
Han stoppede efterfølgende på landsholdet.
Mandzukic har tidligere spillet i blandt andet Bayern München og Atlético Madrid.
Al-Duhail havde tidligere navnet Lekhwiya. Her var Michael Laudrup træner fra 2014 og frem til sommeren 2015.
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie