Landstræner undrer sig over uklare regler om OL-kval
Det er endnu ikke afklaret, hvilken betydning en eventuel femteplads ved håndbold-VM vil få for Danmark
Danmark går efter den bedst mulige placering ved håndbold-VM i Qatar, men ingen er klar over den præcise betydning af placeringen.
Med Qatars overraskende avancement til VM-finalen, så er der nemlig ekstra meget på spil i placeringskampene, hvis Danmark kan blive nummer fem.
Hvis Qatar som forventet bliver asiatisk mester, så vil nummer fem blive opgraderet til nummer fire i OL-kvalifikationen og dermed få mulighed for at få hjemmebane i OL-kvalifikationen.
- Det er en mulighed. Der er jo lige det, at det ved ingen. Det er meget mærkeligt, at man ikke ved det.
- Jeg synes, det er meget mærkeligt, at man ikke får den besked fra IHF, så man ved præcis, hvad man spiller om, siger Gudmundsson.
I spørgsmålet om hjemmebanefordel i de tre OL-kvalifikationsgrupper er det ikke afgjort, om det europæiske håndboldforbund (EHF) eller det internationale håndboldforbund (IHF) får sidste ord.
EHF ønsker at fastholde hidtidig procedure med, at nummer to, tre og fire ved VM får hjemmebane, mens IHF ønsker de tre kvalifikationsgrupper placeret i tre forskellige kontinenter.
Bliver EHF's ønske efterkommet - og bliver Qatar asiatisk mester - forrykkes arrangørpladserne, så nummer fem ved VM får fordel af hjemmebane i OL-kvalifikationen.
Men den nuværende uvished er ikke i orden ifølge landstræneren.
- Jeg må sige, det er kritisabelt. Jeg vil ikke bruge alt for stærke ord, men jeg forstår ikke, hvorfor det er sådan. Hvorfor har man ikke en klar linje og klare regler? Det er meget specielt, siger han.
Danmark skal nu holde fokus på at slå Kroatien i den sidste kamp.
- Det bliver en meget svær kamp mod Kroatien, som er et fysisk stærkt hold. De har kæmpe erfaring ligesom Danmark. Så det bliver en spændende kamp, siger Gudmundsson.
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie