- Det må tiden vise, siger landstræner Morten Olsen til TV2 på spørgsmålet om, hvorvidt Evian-spilleren er førstekeeper.
Efter Thomas Sørensens rygskade, der har sendt Stoke-keeperen ud af EM, har Stephan Andersen og Anders Lindegaard bejlet til at være førstemålmand under EM, og alt tyder på, at Stephan Andersen har erobret den plads trods landstrænerens melding.
- Stephan stod fint og havde nogle gode udspil, som satte gang i omstillingsspillet, siger Morten Olsen om målmandens indsats.
Daniel Agger på et straffespark og forsvarskollegaen Andreas Bjelland scorede de danske mål i holdets sidste kamp inden EM-slutrunden i Polen og Ukraine. Spillet var dog ikke prangende, indrømmer Morten Olsen.
- Vi har trænet hårdt i løbet af ugen, så det var fint spil indimellem, men det var også for langsomt indimellem, lyder det fra landstræneren, der tilføjer:
- Det var vigtigt, at vi på dette tidspunkt fik en sejr.
I sidste weekend blev det til et dansk 1-3-nederlag til Brasilien.
Danmark rejser til EM-basen i Polen på mandag. Første danske EM-kamp er 9. juni mod Holland.
/ritzau/
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie