Morten Olsen lukker helt ned for Eriksen-snak
Morten Olsen lukker helt ned for Eriksen-snak Foto: POLFOTO/Jens Dresling
POLFOTO/Jens Dresling
Landstræneren har sagt det, som han ønsker at sige om Tottenham-spilleren, der har fået hård kritik.
Morten Olsen er færdig med at tale om Christian Eriksen i et stykke tid.
Det slog landstræneren fast adskillige gange, da han tirsdag udtog de første 19 spillere til EM-kvalifikationskampen 14. november i Serbien og venskabskampen i Rumænien fire dage senere.
Morten Olsen blev et utal af gange spurgt til Tottenham-spilleren, men hver gang var svaret stort set det samme.
Spørgsmål: Hvordan synes du, han har præsteret for Tottenham siden Portugal-kampen?
- Det har jeg ingen fornemmelse af, det bliver misforstået alligevel. Christian Eriksen er ikke noget tema.
- Jeg har sagt, hvad der skal siges om Christian Eriksen, og det er også nok, siger Morten Olsen.
Landstræneren var ude med en meget direkte kritik af Tottenham-spilleren lige efter 0-1-nederlaget til Portugal 14. oktober i Telia Parken.
Dagen efter skuffelsen, som efterlader Danmark med fire point for tre kampe i EM-kvalifikationen, gentog Morten Olsen sin kritik af Christian Eriksen på et pressemøde.
Siden Portugal-kampen har landsholdets kreatør været med i fire kampe for Tottenham, hvor han har scoret et mål.
Christian Eriksen er i øvrigt med i truppen på 19 spillere.
Senere i denne uge vil Morten Olsen udtage yderligere fire-fem spillere.
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie