Jose Mourinho, d. 28. december sidste år på St. Mary's Stadium i Southampton. Foto: Tim Ireland/AP/POLFOTO/arkivTim Ireland/AP/POLFOTO/arkiv
FA har straffet Chelsea-manageren for hans kritik af dommeren efter 1-1-kampen mod Southampton.
Ritzau RitzauRitzau
OffentliggjortSidst opdateret
José Mourinho er blevet idømt en bødestraf for sine udtalelser om dommeren efter Chelseas kamp mod Southampton i sidste måned.
Det engelske fodboldforbund (FA) meddeler onsdag på sin hjemmeside, at Chelsea-manageren skal betale en bøde på 25.000 pund, cirka 249.000 kroner.
José Mourinho var meget utilfreds med dommer Anthony Taylor, da Chelsea den 28. december spillede 1-1 ude mod Southampton i Premier League.
Ifølge Mourinho blev Chelseas Cesc Fabregas snydt for et klart straffespark, da han faldt i straffesparksfeltet. Spanieren blev i stedet tildelt et gult kort.
- I andre lande, hvor jeg har arbejdet, ville der i morgen stå på forsiden i sportsaviserne, at det er en skandale. For det er en skandale.
Annonce
- Jeg vil gå hen til dommeren og ønske ham godt nytår og sige, at han bør skamme sig, sagde José Mourinho blandt andet efter kampen.
FA har også advaret portugiseren mod at udtale sig på lignende vis i fremtiden.
Jose Mourinho, d. 28. december sidste år på St. Mary's Stadium i Southampton. Foto: Tim Ireland/AP/POLFOTO/arkivTim Ireland/AP/POLFOTO/arkiv
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie