Flere gange var det lige ved og næsten.
Mattias Skjelmose, landets måske største cykeltalent, blandede sig i 2022 i et hav af løbsfinaler og opnåede et hav af top-10-placeringer.
Men først da sæsonen gik på hæld, fik han sin første professionelle sejr, da han vandt enkeltstarten i Tour de Luxembourg og vandt løbet samlet.
Han manglede dog stadig at få hul på bylden i et linjeløb, men hullet kom hurtigt, da den nye sæson blev skudt i gang.
Allerede på sin fjerde løbsdag i 2023 stod Trek-talentet øverst på skamlen, da han efter en overbevisende klatretur kørte først over stregen på 4. etape af Etoile de Besseges.
Få uger senere var der bingo igen. Denne gang vandt han spurten i en større gruppe og satte linjeløbssejr nummer to ind på kontoen. Og det har været forløsende for den 22-årige klatrer, at sejrene endelig er begyndt at tikke ind.
- Det har været rart at lægge godt ud. Jeg er superglad for, at sæsonstarten er gået så godt, som den er, siger Mattias Skjelmose.
- Jeg føler ikke, at jeg har trænet sindssygt hårdt eller ekstra meget for at stå så skarpt, så det er rart at mærke, at jeg helt naturligt har bygget på, mens jeg samtidig kan mærke, at jeg kan bygge endnu mere på.
Sin unge alder til trods har Mattias Skjelmose allerede indledt sin tredje sæson som professionel rytter i cykelsportens kongeklasse, World Tour.
I hele forløbet er han blevet fulgt tæt af Kim Andersen, der er sportsdirektør hos Trek. Han har set sin landsmand løsne skuldrene efter de første triumfer.
- Indtil hans første sejr kunne det godt blive lidt forkrampet, fordi han ville bare så satans gerne. Når det er sådan, bliver det endnu sværere at vinde.
- Men det er jo kun sport, det er jo kun cykelløb. Han dør jo ikke, hvis han har en dårlig dag. Det er nok det, han er blevet bedre til at acceptere nu.
- Han har så ikke haft en dårlig dag i denne sæson, men den kommer jo nok, siger Kim Andersen med et grin.
Den 22-årige københavner giver sin læremester ret. Han har lært, at han ikke behøver at lade sig påvirke negativt, når de ofte mere garvede konkurrenter kører stærkere op ad de stejle stigninger.
- Jeg har fundet ud af, at der ikke er nogen grund til at spekulere alt for meget på, hvad andre gør. Man skal fokusere på sig selv og sørge for, at man selv står skarpest muligt.
- Hvis der er andre, der kører hurtigere, så hatten af for dem. Så længe man ved, at man har gjort sit bedste, siger Skjelmose.
Siden Mattias Skjelmose første gang stak næsen frem og gjorde opmærksom på sig selv, har det været tydeligt, at han er en selvbevidst ung mand. Han kender sine styrker og svagheder og siger tingene ligeud.
Måske af den årsag spekulerer han ikke synderligt over det pres, der kan følge med, når man bliver udråbt som et stortalent, der står på tærsklen til sit store gennembrud.
- Jeg går bare ud og kører cykelløb, og hver gang gør jeg det for at vinde. Jeg tænker ikke over, at nu skal jeg have mit gennembrud, eller at nu skal resten af verden se, at jeg kan finde ud af at køre på cykel, siger han.
Den modne tilgang til at begå sig i cykelsporten, som han i løbet af få år har opnået, har han til dels selv udviklet. Men det reflekterede væsen er også blevet skubbet på vej af baglandet. Særligt Kim Andersen får en stor del af æren.
- Han trumfer mit løbsprogram igennem og hjælper med at passe på mig, så jeg ikke laver for mange fejl. Han tænker på, hvordan jeg langsomt udvikler mig derhen, hvor jeg gerne vil være i fremtiden.
- Han har været sindssygt vigtig for mine resultater, siger Skjelmose.
Søndag indleder den unge klatrer en af karrierens hidtil største udfordringer, når han i Paris-Nice skal slås med blandt andre Jonas Vingegaard og Tadej Pogacar.
Selv kalder han det for det næste store skridt i sin udvikling mod verdenstoppen, og til sommer håber han at få lov at prøve sig af i Tour de France. Og der er gode muligheder, siger chefen.
- Det er ikke nogen hemmelighed. Selvfølgelig skal vi først tættere på Tour de France, og det skal gå godt. Men han er på listen, siger Kim Andersen.
/ritzau/
Skjelmose står på tærsklen til gennembrud
Mattias Skjelmose fik i 2020 chancen på en lærlingekontrakt hos Trek, og den vekslede han i 2021 til en professionel kontrakt. Siden er han stille og roligt vokset som cykelrytter, og nu står han på tærsklen til det helt store gennembrud.
* Navn: Mattias Skjelmose Jensen.
* Alder: 22 (født 26. september 2000).
* Nationalitet: Dansk.
* Fødeby: København.
* Professionel cykelrytter hos Trek siden 2021.
* Fik grand tour-debut i Giro d'Italia i 2022.
Sejre på cyklen:
Enkeltstarten på 4. etape i Tour de Luxembourg 2022.
Det samlede klassement i Tour de Luxembourg 2022.
4. etape i Etoile de Besseges i 2023.
2. etape i Tour des Alpes Maritimes et du Var i 2023.
Kilde: Procyclingstats.
/ritzau/
Seneste artikler
15-årig sigtet for spritkørsel
Wammen: Omfattende politirokade skyldes henlæggelse af sager
Allan Blak varsler politianmeldelse: - Holger har skadet mit omdømme
Energinet flytter over 32.000 kunder til nye elleverandører
Dom i Danmarks største sag om kontaktbedrageri
Mest læste artikler
Lynnedslag i landejendom
Lokal lottospiller vinder 10 millioner
Sårbar kvinde mistede formue til lollandsk advokat
Brand i kendt grillbar
Hedebølgen er over Sydhavsøerne