Svenske EM-helte tæt på fatal regnebrøler

Man skulle tro, at alle landshold havde lært af den sydafrikanske træner som forleden kostede Sydafrika deltagelsen ved African Cup of Nations, da han havde regnet frem at uafgjort var nok i sidste gruppekamp. Det var det ikke.

Men tirsdag aften var Sverige angiveligt ved at begå en lignende brøler i kampen mod Holland - som heldigt for svenskerne sluttede 3-2 i blå-gul favør.

Den svenske midtbanespiller Anders Svensson fik forkert besked undervejs.

- Jeg hørte, da der resterede et kvarter af kampen, at 3-3 skulle være nok, siger Anders Svensson til TT.

Men det ville det ikke være.

Da Cristiano Ronaldo reducerede til 1-2 mod Danmark ville svenskerne ikke kunne klare sig med 3-3. Så skulle svenskerne i playoff, og portugiserne havde snuppet den direkte EM-billet som bedste toer.

- Det var skønt at høre, at 3-3 var tilstrækkeligt, for jeg havde ondt overalt og klokken gik så utrolig langsomt. Men samtidig følte vi, at denne kamp skulle vi ikke tabe.

- Vi var jo så tæt på EM, og det skulle vi ikke miste, siger Anders Svensson.

Den svenske anfører var ikke den eneste, der hørte, at 3-3 ville være nok.

- Det sidste, jeg hørte i det 87. minut, var, at det skulle være nok med 3-3, så da kunne vi slappe lidt mere af, siger Mikael Lustig.

/ritzau/

Det svenske landshold begik en regnebrøler i slutminutterne i EM-kvalen mod Holland - det kunne koste dem EM.

Offentliggjort Sidst opdateret