Tre læger tiltalt for uagtsomt manddrab på fodboldbanen
Foto: Stringer/Italy /Scanpix
Stringer/Italy /Scanpix
Tre læger er blevet tiltalt for uagtsomt manddrab i forbindelse med den italienske fodboldspiller Piermario Morosinis dødsfald i april 2012.
Morosini faldt om midt under en kamp mellem Livorno og Pescara i Serie B, og selv om der blev foretaget flere genoplivningsforsøg, så var den 25-årige midtbanespiller død ved ankomsten til hospitalet.
Fodboldspilleren led af en sjælden genetisk hjertesygdom, men ifølge politiets efterforskere kunne Morosinis liv være blevet reddet.
Flere eksperter er blevet interviewet i forbindelse med efterforskningen, og det vurderes, at en defibrillator, som var tilgængelig på stadion i Pescara, kunne have reddet Morosini.
Umiddelbart efter dødsfaldet blev der også rejst kritik af, at den tilkaldte ambulance havde svært ved at komme ind på stadion, da en bil var placeret foran nødudgangen.
De tre læger - Pescaras klublæge Ernasto Sabatini, Livornos klublæge Manlio Porcellini og Vito Molfese fra redningstjenesten - skal møde op i retten den 1. december.
Det tragiske dødsfald berørte store dele af Italien, og hans begravelse i fødebyen Bergamo blev lidt af et tilløbsstykke.
Livorno besluttede dengang, at klubben ikke længere vil benytte trøje nummer 25, som tilhørte Morosini.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie