Venezuela indleder Copa America med 12 coronatilfælde
Venezuela har fået en noget sløj optakt til Copa America. (Arkivfoto) Foto: Matias Delacroix/Ritzau Scanpix
Matias Delacroix/Ritzau Scanpix
En dag før Venezuela møder Brasilien i åbningskampen, er 12 fra den venezuelanske delegation testet positiv.
Venezuela har fået en mareridtsoptakt til Copa America, der begynder søndag.
Hele 12 medlemmer af landets delegation til mesterskabet er testet positiv for coronavirus.
Det sker, blot en dag før Venezuela står over for Brasilien i turneringens åbningskamp.
- De 12 medlemmer af delegationen inkluderer spillere og staben omkring holdet, står der i en meddelelse fra sundhedssekreteriatet i Brasiliens hovedstad, Brasilia, hvor søndagens kamp skal spilles.
Det Sydamerikanske Fodboldforbund, Conmebol, fik svarene fra prøverne fredag og kontaktede de lokale sundhedsmyndigheder.
- Alle er symptomfri, isolerede i individuelle rum og bliver overvåget af Conmebol og lokale sundhedsmyndigheder, står der i meddelelsen.
Copa America skulle oprindeligt være afviklet i Argentina, men blev i sidste øjeblik flyttet til Brasilien, fordi en ny bølge med coronavirus sejlede hen over Argentina.
Brasilien er regerende Copa America-mester.
/
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie