Caroline Wozniacki slog tirsdag veninden Agnieszka Radwanska i sin første gruppekamp ved sæsonfinalen i Istanbul.
Men undervejs gav Radwanska den danske verdensetter flere frustrationer i sejren på 5-7, 6-2 og 6-4.
- Agnieszka har spillet rigtig godt på det seneste. Det var en smule frustrerende ikke at vinde første sæt, for jeg havde tre sætbolde, siger Wozniacki.
Hun var foran 5-4 i første sæt og førte partiet 40-0, da veninden pludselig løftede sit spil.
- Men jeg holdt hovedet koldt og fik kæmpet mig tilbage. I en kamp som denne er det de små ting, der gør forskellen, forklarer danskeren.
Caroline Wozniacki møder senere onsdag russiske Vera Zvonareva, der tabte sin første kamp til Petra Kvitova fra Tjekkiet.
De to bedste spillere fra Wozniackis gruppe går videre til semifinalerne, hvor der venter kampe mod de bedste fra en gruppe, der tæller Maria Sharapova, Samantha Stosur, Victoria Azarenka og Li Na.
I den anden gruppe slog Stosur tirsdag aften Sharapova med 6-1 og 7-5.
/ritzau/
Seneste artikler
Fede overskud og millionløn. Hvor er moralen?
Nu kan du stemme i alle kategorier
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro