Vestas-båd satser på comeback i juni
I slutningen af november haverede Team Vestas Wind på dramatisk vis i havkapsejladsen Volvo Ocean Race.
Team Vestas Wind satser på at være tilbage i havkapsejladsen Volvo Ocean Race i en nybygget båd i juni.
Det meddeler det danske team i en pressemeddelelse.
29. november sidste år under anden etape sejlede den danske båd på et rev i Det Indiske Ocean. Den ni mand store besætning blev reddet i land på en nærliggende ø.
- Vi fik båden tilbage fra revet i en bedre stand, end vi troede muligt. Der er store dele af dækket, som kan genbruges - 70 til 80 procent - samt en del andre komponenter.
- Vi genbygger vores båd, som vi genbygger vores håb og drømme, siger bådens australske skipper Chris Nicholson.
Starten på Volvo Ocean Race gik 4. oktober 2014 i Spanien. Efter næsten 39.000 sømil og anløb i 11 havne verden over slutter kapsejladsen i Göteborg 27. juni 2015.
Team Vestas Wind håber på at være tilbage til starten af ottende etape 7. juni i Lissabon.
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie