Wolfsburg ryger ud af Champions League trods to Harder-mål
Wolfsburg er ude af kvindernes Champions League. Foto: Fabian Bimmer/Reuters
Fabian Bimmer/Reuters
Pernille Harders to mål var ikke nok til at sende Wolfsburg videre i kvindernes Champions League mod Lyon.
Den danske fodboldspiller Pernille Harder sendte bolden i mål to gange, da Wolfsburg onsdag spillede returkamp mod franske Lyon i kvartfinalen i kvindernes Champions League.
Men danskerens mål var ikke nok til at sikre, at det tyske hold gik videre. Wolfsburg tabte således 2-4 og er ude, efter at den første kamp endte med et nederlag på 1-2.
Pernille Harders første mål faldt efter 53 minutter, da hun reducerede til 1-2. Blot tre minutter senere gjorde danskeren det også til 2-2.
Men lige lidt hjalp det. Kort efter sin anden scoring kunne Harder nemlig se Lyons Eugenie Le Sommer gøre det til 3-2, og med ti minutter tilbage af kampen bankede selv samme Le Sommer det sidste søm i Wolfsburgs kiste, da hun scorede til 4-2.
I sidste sæson var Lyon også Wolfsburgs bøddel i Champions League. Her var det dog i finalen, at franskmændene besejrede tyskerne 4-1 efter forlænget spilletid, i en kamp hvor Pernille Harder også scorede.
Paris Saint-Germain led onsdag samme skæbne som Wolfsburg.
Franskmændene havde danske Signe Bruun på bænken, da holdet vandt 2-1 over Chelsea. Men fordi den første kampe endte med en engelsk sejr på 2-0, er franskmændene ude.
PSG var ellers foran 2-0 onsdag og på vej til at sende kampen i forlænget spilletid, da Chelsea i overtiden reducerede til 1-2 og sikrede avancement.
Nadia Nadim var ikke med i franskmændenes kamptrup.
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie