Årets verdensudstilling bærer præg af verdens konflikter
Værter for udstillinger fra verdens lande tager imod besøgende til verdensudstillingen søndag i Japan. Foto: Issei Kato/Reuters
"Ikke til salg", lyder det på Ukraines stand på verdensudstilling, hvor verdens konflikter sætter aftryk.
Ritzau Ritzau/ritzau/
OffentliggjortSidst opdateret
Natten til søndag dansk tid er årets verdensudstilling åbnet i Osaka i Japan.
Her viser 160 lande og regioner deres teknologi, kultur og mad frem.
Blandt udstillingerne er en meteorit fra Mars og et bankende kunstigt hjerte, som er skabt af stamceller.
Danmark, Finland, Island, Norge og Sverige deltager med en fælles nordisk pavillon, lyder det på Erhvervsstyrelsens hjemmeside.
I pavillonen står en 17 meter høj træstruktur, der skal symbolisere tidløshed og bæredygtighed. Desuden er der en butik, en tagterrasse med en café og en nordisk have.
Annonce
Verdensudstillingen bærer ifølge nyhedsbureauet AFP overordnet præg af konflikterne, der foregår i verden i 2025.
På et gult og blåt skilt over Ukraines stand står der "Ikke til salg". Det er en gentagelse af det krigsplagede lands præsident Volodymyr Zelenskyjs udtalelser.
Siden 2022 har landet været i krig med Rusland, der ikke er repræsenteret på verdensudstillingen.
Israels udstilling er samtidig palæstinensisk. Heri er der en sten fra Grædemuren i Jerusalem.
- Vi kommer med et budskab om fred, siger Yahel Vilan, der er leder af Israels pavillon.
Israel har været i krig med den militante propalæstinensiske bevægelse Hamas siden 7. oktober 2023 - bortset fra en kort pause med våbenhvile tidligere i år.
Den amerikanske udstilling har overskriften "America the Beautiful", der kan oversættes til "det smukke USA".
Udstillingen fokuserer på landets natur, AI-teknologi og rummet. Der er blandt andet en simuleret raketaffyring, hvor tørisblæsere ser ud til at antænde over tilskuernes hoveder.
Kinas udstilling, der er lige i nærheden, fokuserer på grøn teknologi og måneprøver fra det kinesiske rumfartøj Chang'e-5.
160 lande og regioner er repræsenteret ved årets verdensudstilling i Osaka i Japan. Foto: Issei Kato/Reuters
Verdensudstillingens formål er at finde løsninger på grundlæggende udfordringer for menneskeheden.
Annonce
Den første verdensudstilling blev holdt i London i 1851. Siden da er udstillingen rejst fra land til land og blev senest afholdt i Dubai i 2021.
Ifølge AFP var det verdensudstillingen, der bragte Eiffeltårnet til Paris.
/ritzau/AFP
Besøgende står i kø for at komme ind i den nordiske pavillon på årets verdensudstilling. Her har Danmark, Finland, Island, Norge og Sverige lavet en fælles udstilling. Foto: Hiro Komae/Ritzau Scanpix
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie