Bagmand for svensk terrorist skal i fængsel

En mand, der fra Skotland delvist finansierede en mand, der sprængte sig selv til døde for halvandet år siden i Stockholm, er blevet idømt syv års fængsel ved en domstol i Glasgow i Skotland.

Offentliggjort Sidst opdateret

Nasserdine Meni finansierede delvist den svenske statsborger Taimour Abdulwahab, da denne planlagde en terroraktion midt i Stockholm 11. december 2010.

Taimour Abdulwahab, der er født i Irak, havde planer om at sprænge en bombe midt i julehandlen sandsynligvis i et stormagasin for at hævne sig på den svenske kunstner Lars Vilks, der har tegnet profeten Muhammed som en hund.

Imidlertid havde Taimour Abdulwahab besvær med at udløse sin sprængladning, og bomben gik af ved et uheld. Den eneste, der blev ramt, var Taimour Abdulwahab selv, der døde af sine kvæstelser.

Umiddelbart inden Taimour Abdulwahab gik i gang med aktionen, sendte han en trusselsmail til svenske medier og efterretningstjenesten Säpo, hvor han skrev, at "dagen var kommet for at slå til" og hævne Vilks' tegning og Sveriges krigsindsats i Afghanistan.

Nasserdine Meni er mandag blevet kendt skyldig i meddelagtighed ved aktionen i Stockholm. Dommeren siger, at straffen ikke blev længere, fordi Nasserdine Meni ikke direkte deltog i terroraktionen i Stockholm.

Han er desuden kendt skyldig i en række andre mindre ulovligheder i Skotland. Blandt andet har han indleveret falske asylansøgninger.

Svensk politi siger, at det endnu er uklart, om dommen i Skotland får konsekvenser for den svenske efterforskning af terrorsagen.

/ritzau/TT