Belgiere går på gaden i protest mod terrorangreb
Flere tusinde borgere er gået på gaden i Bruxelles i tolerancens og fredens navn efter sidste måneds angreb.
Med bannere, belgiske flag og blomster er flere tusinde mennesker gået på gaden i Bruxelles søndag eftermiddag for at demonstrere mod terror og had.
Budskabet er fred, tolerance og solidaritet som svar på det terrorangreb, der ramte den belgiske hovedstad 22. marts i år.
- Skrid, Daesh, Belgien er ikke for dig, står der på løbesedler og bannere med henvisning til terrorgruppen, også kendt som Islamisk Stat, som har taget skylden for angrebet.
Forrest i optoget går en gruppe pårørende til nogle af de 32 ofre for selvmordsbomberne, der ramte Bruxelles' Zaventem-lufthavn og metrostationen Maelbeek.
Ved demonstrationen, der går mod centrum af byen, er også repræsentanter for ansatte i Bruxelles' offentlige transport samt medarbejdere fra lufthavnen. Derudover er der politikere samt overhoveder fra Bruxelles' forskellige religiøse samfund til stede.
- Jeg er kommet, fordi jeg gerne vil have et sikkert samfund for alle, hvid som sort, gammel som ung. Der er for meget racisme og intolerance.
- Jeg har en datter på to år, og jeg vil gerne sørge for en god fremtid for hende, siger 40-årige Davy, der er kommet fra byen Leuven for at deltage i demonstrationen.
Indtil videre er der ifølge politiet lidt over 3000 mennesker med i optoget, og altså noget færre end de 15.000, der i forvejen var spået.
En anden gren af demonstrationen starter i bydelen Molenbeek, berygtet for at være gemmested for nogle af terroristerne bag angrebene, og slutter sig til i centrum.
- Jeg er her for at vise modstand mod terror. Det er vigtigt, at der er plads til alle og vigtigt at sende et budskab til politikerne om at bruge penge på integration for alle, der kommer her, siger en anden deltager, 61-årige Marie-Louise.
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie