Berlusconi skal forsvare sex med 17-årig

Det lykkedes tirsdag den italienske premierminister, Silvio Berlusconi, at vinde en styrkeprøve i landets parlament dagen før, at han skal i retten i Milano, hvor han er anklaget for blandt andet at have betalt for sex med en mindreårig.

Berlusconi vandt en afstemning, der er regeringens forsøg på at flytte høringen mod premierministeren fra domstolen i Milano og i stedet føre den for et særligt ministertribunal.

Dommerne ved høringen i Milano vil selv føre sagen, og de kan fortsat gennemføre høringer på trods af parlamentets beslutning om at føre sagen ved et ministertribunal.

Berlusconis medvind i afstemningen skal snarere ses som en måling af hans magt over regeringens skrøbelige parlamentsflertal.

Retssagen mod Berlusconi, hvor lederen er tiltalt for at have betalt for sex med den dengang 17-årige natklubdanser Karima El-Mahroug, er den mest spektakulære i Italiens historie siden 2. verdenskrig.

Berlusconi har ifølge anklageskriftet afholdt "bunga bunga" sexfester i sin villa uden for Milano, hvor snesevis af unge håbefulde kvinder angiveligt har serviceret premierministeren og dennes gæster til gengæld for penge eller gratis boliger.

Lederen er også anklaget for at have misbrugt sin magt til at få El-Mahroug løsladt, da hun var blevet anholdt for et påstået tyveri. Berlusconi afviser alle anklager.

Forfatningsdomstolen skal nu afgøre om Milano-retten kan føre sagen mod Berlusconi, hvilket kan trække sagen ud, eller om den skal føres for et særligt ministertribunal.

Selvom anklagemyndigheden har 20.000 dokumenter med beviser mod Berlusconi, har den 74-årige forretningsmand og premierminister ikke tænkt sig at møde op i retten for at stå ansigt til ansigt med anklagerne, skriver britiske The Independent.

/ritzau/Reuters

Italiens premierminister, Silvio Berlusconi, står i dag skoleret i sag om sex med en mindreårig natklubdanser.

Offentliggjort Sidst opdateret