Dansker bliver næstformand i EU-Parlamentet for første gang i 25 år
Socialdemokratiets Christel Schaldemose kan efter 18 år i EU-Parlamentet føje titlen som næstformand til cv'et. Hun blev tirsdag valgt som en af 14 næstformænd, der sammen med formanden, Roberta Metsola, udgør ledelsen i EU-Parlamentet (Arkivfoto). Foto: Thomas Sjørup/Ritzau Scanpix
Christel Schaldemose vil med ny post gøre EU-Parlamentet mere effektivt og transparent, siger hun.
Socialdemokratiets Christel Schaldemose er tirsdag blevet valgt som næstformand i EU-Parlamentet.
Det er sket ved en afstemning i parlamentet i Strasbourg.
Med valget bliver Danmark for første gang i 25 år repræsenteret blandt de i alt 14 næstformænd.
- Jeg er utroligt glad og beæret. Det er et skulderklap fra mine kolleger, siger hun efter afstemningen.
Ifølge Socialdemokratiet er det første gang i 25 år, at en dansker vælges til en så stor en post i Europa-Parlamentet.
Sidst var det Venstres Bertel Haarder, der var næstformand fra 1997 til 1999.
De 14 næstformænd udgør EU-Parlamentets præsidium. Det er parlamentets øverste ledelse. De fungerer blandt andet som stedfortrædere for formanden, når der er plenarsamlinger i parlamentet.
Dermed skal den 56-årige Christel Schaldemose indimellem lede møderne, når de 720 medlemmer samles i Strasbourg og Bruxelles.
Samtidig vil hun få indflydelse på, hvordan parlamentet drives.
- Jeg vil gerne kunne sætte nogle danske aftryk ved at gøre parlamentet mere transparent og effektivt.
- Samtidig vil jeg bruge platformen til at kæmpe videre for mine mærkesager, som blandt andet handler om at gøre det sikrere for børn og unge at være på internettet. Dem slipper jeg ikke, siger hun.
Christel Schaldemose regner ikke med, at den nye post vil betyde, at hun får mindre tid til at arbejde med konkrete lovforslag i de politiske udvalg.
Hun vil trække på sin mangeårige erfaring i EU-Parlamentet, siger hun.
- Fordelen ved at være rutineret og erfaren er, at man kan gøre begge dele. Jeg regner med, at jeg får plads til også at lave arbejde i udvalgene.
- Samtidig skal jeg ikke længere være talsmand for socialdemokraterne i markedsudvalget, så det frigiver noget tid.
Schaldemose har siddet i EU-Parlamentet for Socialdemokratiet i 18 år, siden hun kom ind i 2006.
Siden er hun blevet valgt ind fire gange: I 2009, 2014, 2019 og senest 9. juni i år, hvor Schaldemose fik over 142.000 personlige stemmer.
Hun blev valgt i første runde ved afstemningen tirsdag. Her blev der afgivet 656 gyldige stemmer. Af dem fik Schaldemose 378, hvilket var nok til et absolut flertal.
Få timer forinden var Roberta Metsola blevet genvalgt som formand.
På fredag ventes parlamentet at fordele udvalgsposterne. Dermed vil EU-Parlamentet have konstitueret sig for den kommende periode.
/ritzau/
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie