Die Luftbrücke

Offentliggjort Sidst opdateret

* Luftbroen til Berlin, som alle i Tyskland kender som "Die Luftbrücke", fandt sted under blokaden af den delte tyske by fra den 24. juni 1948 frem til den 12. maj 1949. Selv om blokaden blev ophævet, fortsatte luftbroen dog til den 30. september 1949.

* Sovjetunionen ville tvinge de vestlige lande til at opgive det vestlige Berlin ved at lukke alle veje og jernbaner til byen.

* Som modsvar på blokaden indførte Vesten embargo mod en række strategiske produkter fra Østblokken.

* USA, Storbritannien, Frankrig og en række andre lande gennemførte i perioden over 200.000 flyvninger. I lufthavnen Tempelhof lettede og landede der i perioder et fly hvert andet minut.

* Vestberlin skulle dagligt bruge 4000 ton forsyninger, men igennem de 11 måneders blokade blev der i gennemsnit fragtet 13.000 ton til Berlin dagligt.

Kilder: Britannica, Reuters, AFP

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.