Fem timers våbenhvile er i gang i Gaza
Foto: Finbarr o''Reilly /Scanpix
Finbarr o''Reilly /Scanpix
Skud fra en israelsk kampvogn har torsdag morgen dræbt tre palæstinensere i den sydlige del af Gazastriben, skriver AFP.
Drabene skete blot få minutter før, at en fem timer lang humanitær våbenhvile trådte i kraft klokken 9.00 dansk tid, siger sundhedskilder i det krigshærgede område.
Lidt tidligere på morgenen skal israelske styrker have afværget et angreb fra en gruppe væbnede Hamas-krigere, der havde nået israelsk territorium gennem en tunnel.
Hamas-bevægelsen, der styrer Gazastriben, gik torsdag aften med til at indstille raketaffyringerne mod Israel, så de mange nødstedte palæstinensere kan få hjælp.
Til gengæld lover Israel at holde igen med bombardementerne mod Gazastriben.
Aftalen blev indgået efter, at en embedsmand i FN-systemet havde appelleret til parterne om at indstille fjendtlighederne, der i løbet af 10 dage har kostet mindst 224 mennesker livet. Størstedelen af de dræbte er civile, siger sundhedsmyndigheder i Gaza.
Den langvarige fejde i Mellemøsten blussede op, da tre israelske teenagere 12. juni blev bortført på Vestbredden og senere fundet dræbt. Israel beskylder Hamas for at stå bag.
Senere blev en ung palæstinenser fundet dræbt - angiveligt blev han brændt levende.
Drabet på palæstinenseren betragtes som hævn for de tre dræbte israelere.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie