Her er modtageren af Nobels fredspris 2024

Offentliggjort Sidst opdateret

* Den japanske organisation Nihon Hidankyo er en græsrodsbevægelse bestående af overlevende fra USA’s atombombeangreb i Hiroshima og Nagasaki i 1945. De overlevende kaldes Hibakusha.

* Lokale Hibakusha-foreninger, sammen med ofre for atomvåbenprøvesprængninger i Stillehavet, dannede Japan Confederation of A- and H-Bomb Sufferers Organisations i 1956.

* Organisationens navn blev forkortet til Nihon Hidankyo på japansk. Det er den største og mest indflydelsesrige Hibakusha-organisation i Japan.

* Bevægelsen har hjulpet med at øge den globale modstand mod atomvåben i kraft af de overlevendes egne vidnesbyrd. De har med oplysningskampagner advaret om spredning og brug af atomvåben.

* I og med, at Nihon Hidankyo består af overlevende fra atombombeangrebene i 1945, bliver der for hvert år stadig færre medlemmer af organisationen.

* Det anslås, at de to bomber mod Hiroshima og Nagasaki dræbte 120.000 mennesker. Tusindvis af andre døde af forbrændinger og strålingsskader i de følgende år.

* De to atombomber er de eneste kernevåben, der nogensinde er blevet brugt i krig.

Kilder: Den norske Nobelkomité, Reuters

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.