Den republikanske præsidentkandidat Herman Cain suspenderer sin valgkampagne. Det siger han ved et pressemøde i Atlanta. Det sker efter flere sexskandaler.
Herman Cain så indtil for få uger siden ud til at være favorit til at blive partiets præsidentkandidat.
Han trækker sig efter anklager om utroskab og seksuelle trakasserier.
Cains politiske stjerne er styrtdykket og hans kampagne er i store vanskeligheder, efter at en kvinde har fortalt, at hun i 13 år har været Cains elskerinde.
Herman Cain, der er tidligere pizzaejer, afviser, at han har haft et erotisk forhold til kvinden, men siger, at hun er en ven, og at han har hjulpet hende.
Hidtil har Cains kone, Gloria, hele tiden stået ved hans side og afvist, at han har haft nogen affærer eller er kommet med seksuelle tilnærmelser til andre kvinder.
Politiske iagttagere siger, at Cains kampagne ligger i ruiner, og at han ikke vil være i stand til at vende stemningen til egen fordel igen.
/ritzau/
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie