Lækkede dokumenter skaber splid og misforståelser

Offentliggjort Sidst opdateret


Hemmeligstemplede amerikanske efterretninger om alt fra Ukraines luftforsvar, Sydkoreas våbenleverancer og den israelske efterretningstjeneste Mossad skaber splid mellem allierede.

I Jerusalem siger premierminister Benjamin Netanyahus kontor, at et dokument om, den israelske efterretningstjeneste Mossad skulle have opildnet til demonstrationer mod regeringens retlige reformer er "løgnagtigt og helt uden rod i virkeligheden."

Andre dokumenter taler om splid mellem Sydkorea og USA i forbindelse med amerikansk pres for at få Seoul til at sende våben til Ukraine.

En tredje type dokument skulle angveligt have afsløret, at russiske lejesoldater har fået lov til at købe våben af Tyrkiet.

Oplysningerne om de amerikanske efterretningstjenesters effektivitet kan være lækket af prorussiske grupper, som har villet give Moskva muligheden for at rette op og forhindre den effektive amerikanske overvågning og skabe splid mellem USA og dets allierede.

/ritzau/Reuters

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.