Mistænkt russisk agent anholdt i Sverige
Den svenske efterretningstjeneste har anholdt en mand mistænkt for at være hvervet Rusland.
Säkerhetspolisen, den svenske pendant til PET, har anholdt en mand, der er mistænkt for at arbejde for Rusland.
Det skriver Säkerhetspolisen, Säpo, i en pressemeddelelse.
- Det handler om en person, der er mistænkt for at være blevet hvervet af en russisk efterretningsofficer, der har arbejdet under diplomatisk dække i Sverige, skriver chef for kontraspionage ved Säpo Daniel Stenling i pressemeddelelsen.
Säpo har ifølge meddelelsen længe arbejdet med sagen, og manden menes at have arbejdet for russerne siden 2017.
Den anholdte arbejder inden for "svensk højteknologisk industri med informationer", som Säpo "ved er af interesse for fremmede magters efterretningstjenester".
- Truslen mod Sverige er mere omfattende end i mange år, og den teknologiske udvikling har gjort statslige aktørers cyberspionage mere avanceret.
- Samtidig foregår også den traditionelle personbaserede spionage, hvor man hverver agenter, skriver Daniel Stenling.
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie