Nordkorea: USA's udenrigsminister er gift for forhandlingerne
Udenrigsminister Mike Pompeo er en "giftig plante" i atomforhandlinger, siger Nordkoreas udenrigsminister.
Den amerikanske udenrigsminister, Mike Pompeo, er en "giftig plante" i de fortsatte atomforhandlinger mellem Nordkorea og USA.
Det siger Nordkoreas udenrigsminister, Ri Yong-ho, efter at Pompeo over for en række amerikanske medier har understreget, at USA vil opretholde "lammende sanktioner" mod regimet i Pyongyang, medmindre man går med til ubetinget atomnedrustning.
Det skriver nyhedsbureauet AP.
Ifølge Ri Yong-ho er Nordkorea parat til at "ødelægge den absurde drøm", der eksisterer i USA om at gennemtvinge regimeforandringer.
Mike Pompeos fremfærd gør det ikke nemmere at genoptage seriøse forhandlinger, lyder det fra Nordkorea.
Tidligere på ugen lød der ellers optimistiske toner fra den amerikanske udsending til Nordkorea, Stephen Biegun, der gjorde det klart, at USA er klar til at genoptage forhandlingerne.
Biegun udtalte sig, dagen efter USA og Sydkorea afsluttede en række fælles militærøvelser.
Nordkorea har længe kritiseret øvelserne for at være en generalprøve på en fremtidig invasion af det hermetisk lukkede land.
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie