Otte er bortført efter væbnet indtrængen på skole i Nigeria
Tre studerende og fem ansatte er bortført fra en international skole i Nigeria, oplyser politiet og skolens ledelse. Foto: Free/Colourbox
Free/Colourbox
Fem ansatte og tre studerende blev sent fredag bortført fra en skole nær Lagos i det afrikanske land Nigeria.
Tre studerende og fem ansatte er blevet bortført fra en international skole i Nigeria, oplyser politiet og skolens ledelse.
Blandt de bortførte er en tyrkisk statsborger.
- De blev bortført fredag aften på skolens grund, siger en talsmand for politiet, Abimbola Oyeyemi, i delstaten Ogun.
Skolen ligger nær Nigerias største by, Lagos.
Ledelsen fortæller, at de bortførte er tre kvindelige vejledere, en kvindelig kok, en kvindelig lærer og tre studerende.
Læreren var tyrker. De øvrige nationaliteter er ikke oplyst. Hovedparten af de studerende og de ansatte er nigerianere og tyrkere.
Gidseltagerne skal have gravet en tunnel under et hegn for at komme ind til Tulip International School, fortæller rektor Yumus Emre Dogan.
- Da alarmen gik, og da vi fik øje på vores sikkerhedsvagter, åbnede de bevæbnede personer ild mod sikkerhedsvagterne, og de slap væk, meddeler skolen i en skriftlig udtalelse.
Der er ingen meldinger om tilskadekomne.
Ingen grupper eller personer har hævdet at stå bag bortførelsen. Bortførelser med krav om løsesum forekommer jævnligt i Nigeria.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned