Over 1100 er blevet anholdt under store tyrkiske protester
Demonstranter og betjente støder sammen under store tyrkiske demonstrationer søndag. Foto: Yasin Akgul/Ritzau Scanpix
Tyrkisk indenrigsminister gør status på anholdelser under store demonstrationer over fængsling af borgmester.
Tyrkisk politi har anholdt over 1100 mennesker i løbet af fem dage med demonstrationer over fængslingen af borgmesteren i Istanbul, Ekrem Imamoglu.
Det skriver Tyrkiets indenrigsminister, Ali Yerlikaya, mandag på X ifølge nyhedsbureauet AFP.
- 1133 mistænkte blev tilbageholdt i forbindelse med ulovlige aktiviteter udført mellem 19. og 23. marts, skriver han på X.
Blandt de anholdte er "individer med tilknytning til 12 forskellige terrororganisationer", siger ministeren.
Det fremgår ikke, hvor mange af de anholdte som fortsat er tilbageholdt af myndighederne.
Det står heller ikke klart, hvor mange af dem der står over for videre retsforfølgelse.
De omfattende protester begyndte i Istanbul, efter at byens borgmester blev anholdt onsdag. Søndag varetægtsfængslede en domstol ham.
Borgmesteren, Ekrem Imamoglu, som repræsenterer Det Republikanske Parti (CHP), blev tidligere mandag trods sin fængsling formelt udpeget som den tyrkiske oppositions præsidentkandidat.
Han anses for at være en seriøs udfordrer af præsident Recep Tayyip Erdogan.
Der er ganske vist ikke planlagt præsidentvalg i Tyrkiet før i 2028. Men hvis Erdogan skal kunne stille op, skal der ifølge valgreglerne udskrives valg tidligere, skriver nyhedsbureauet Reuters.
Imamoglu er nu mistænkt i en sag om korruption samt i en terrorsag. Fængslingen er sket på baggrund af korruptionsmistanken.
Imamoglus støtter mener, at sagerne er politisk motiverede. Også Imamoglu selv har udtalt sig meget kritisk om anklagerne.
- Dette er ikke en retlig procedure, det er en henrettelse uden rettergang, skrev han søndag i et opslag på det sociale medie X via sine advokater.
Menneskerettighedsorganisation MLSA meddeler, at ti tyrkiske journalister - heriblandt en fotograf for nyhedsbureauet AFP - er blevet anholdt i deres hjem mandag for at dække protesterne. Det skriver gruppen i en meddelelse.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie