Rejseglade russere tager forsat til Krim på ferie trods droneangreb
Krim-halvøen blev annekteret af Rusland fra Ukraine i 2014 og bruges ofte som feriedestination for russere. Halvøen forventer den værste turistsæson siden annekteringen. (Arkivfoto). Foto: Alexey Pavlishak/Reuters
Turismen på Krim-halvøen er dalende. Det forventes dog, at seks millioner russere tager til den populære feriedestination trods risiko for ukrainske angreb.
Ritzau RitzauTobias Farholt Jørgensen/ritzau/
OffentliggjortSidst opdateret
De fleste ville sikkert droppe yndlingsdestinationen, hvis ferieparadiset pludselig inkluderede risiko for luftalarmer og eksplosioner.
Det er dog ikke tilfældet for millioner af russiske turister.
Selv om det russiskannekterede Krim har været udsat for en række droneangreb fra Ukraine, oplever halvøen stadigvæk russisk turisme.
Viktor Motorin fra den russiske by Khanty-Mansijsk er en af dem, der fortsat tager på sin årlige tur til Krim. Også selv om rejsetiden på fire timer er byttet ud med halvandet døgn.
Kommercielle flyruter har været lukket over Krim, siden Rusland militært krydsede den ukrainske grænse den 24. februar sidste år. Derfor må besøgende rejse med tog eller bil.
Annonce
Motorin siger, at han har snakket med kolleger, der fortalte, at alt på halvøen var som før krigen.
- Vi har regnet os frem til, at det er rimelig sikkert. Især efter at mine kolleger var her i juni. De sagde, at det var roligt, og at der ikke var problemer ved Krim-broen, siger han.
Krim-broen, der forbinder det russiske fastland med Krim, er blevet angrebet to gange i løbet af krigen.
For en lille russisk familie blev det katastrofalt, da den besluttede at krydse broen om natten for at undgå trafik den 17. juli.
Begge forældre døde, mens deres 14-årige datter blev såret, da deres bil blev ramt af en eksplosion.
Lederen for Ukraines efterretningstjeneste, Vasyl Maliuk, har senere taget ansvar for angrebet.
Aleksej Volkov, der er præsident for den russiske fagforening for restaurationsbranchen, siger, at de nye transportproblemer kan mærkes.
Han forventer, at der kommer 20 til 30 procent færre turister i år. Han regner med omkring seks millioner turister.
- Det er den sværeste sæson i de seneste ni år, hvor vi har været en del af Rusland, siger han og henviser til Ruslands annektering af Krim fra Ukraine i 2014.
De seks millioner turister, der forventes på Krim i år, har længere rejsetid, fordi alt kommerciel flytrafik er indstillet på ubestemt tid over halvøen som følge af krigen mellem Rusland og Ukraine. (Arkivfoto). Foto: Alexey Pavlishak/Reuters
Sanktioner mod Rusland har begrænset, hvor mange fly der flyver mod Vesten. Derudover er en svag russisk valuta skyld i, at populære rejsedestinationer er blevet dyrere at rejse til.
Annonce
Russiske ferieresorter omkring Sortehavet har derfor oplevet en stigning i efterspørgslen.
Aleksej Volkov siger, at alle hotellerne i den russiske by Sotji er fyldt op. Derudover har havnebyen Novorossijsk oplevet en stigning af besøgende på seks procent.
Det russiske forsvarsministerium sagde i sidste uge, at luftforsvaret på Krim havde skudt 42 ukrainske droner ned på én dag.
Selv om de russiske turister er i nærheden af krigen under ferien på Krim, prøver de at nedtone risikoen.
- Nej, vi frygter intet. Vi behøvede ikke at overveje det. Vi er ikke bange for noget. Alt er godt, siger Alexander Semasjko fra den russiske by Stavropol.
- Vores mål for rejsen er at slappe af og støtte russiske rejsearrangører, hoteller og russisk turisme.
Krim-broen, der forbinder Krim med det russiske fastland, har været udsat for to angreb. Det har gjort, at nogle russiske turister har fravalgt at køre til Krim. (Arkivfoto). Foto: Uncredited/Ritzau Scanpix
Sergej Lankov fra Vologda, der ligger nord for den russiske hovedstad, Moskva, siger, at han stoler blindt på det russiske luftforsvar.
- Der er ingen risici. Himlen er beskyttet. Så der er intet at være bekymret for.
/ritzau/Reuters
Kertj-broen fra Rusland til Krim
* Byggeriet af Kertj-broen blev sat i gang, efter at Rusland i 2014 besatte og annekterede den ukrainske halvø Krim. Broen blev indviet af præsident Vladmir Putin i 2019.
* Broen, der har kostet godt 28 milliarder kroner at opføre, er 19 kilometer lang med både en motorvej og en jernbane.
* Den forbinder den russiske Krasnodar-region med Krim.
* Broen - og i særdeleshed jernbanen - har været vigtig til at føre militært udstyr frem til de dele af det sydlige Ukraine, som Rusland har besat.
* Broen er den eneste direkte vejforbindelse mellem Rusland og Krim.
Seneste artikler
Nykøbing FC henter spiller i FC Midtjylland
Cyklist slap heldigt fra sammenstød med bil
Kastede genstand mod kørende lastbil: Forrude smadret
Borgmester vil hjælpe medarbejderne videre: - Det er bydende nødvendigt
Politiet fortsætter eftersøgningen af Maibritt
Mest læste artikler
Nakskov Sukkerfabrik lukker
Kraftig brand i villa
16-årig overfaldet med kniv ved skole
Sukkerdirektør svarer: Hvad nu med Nakskov og Nykøbing?
Klimaminister tager afstand fra gasrør til Lolland efter lukket fabrik