Spanske forskere fanget i underjordisk grotte i Frankrig
Forskerne er fanget 300 meter under jorden, efter et uvejr ramte den grotte i Pyrenæerne, hvor de arbejdede.
Syv spanske videnskabsmænd er fanget i en grotte 300 meter under jorden i Pyrenæerne i det sydvestlige Frankrig. Det sker, efter at området ifølge det lokale politi har været plaget af et voldsomt uvejr de seneste dage. Det rapporterer AFP.
Det lykkedes otte af gruppens i alt 15 spanske grotteforskere at nå i sikkerhed og alarmere politiet om deres savnede kolleger tidligt onsdag morgen, oplyser fransk politi.
I første omgang var det ikke muligt for myndighederne at komme i kontakt med de syv, der er fanget i en kløft, som ligger i hjertet af Pyrenæerne tæt på grænsen til Spanien.
Men onsdag formiddag oplyser fransk politi, at forskerne er lokaliseret, og at de er uskadte.
- De er i live, og der er blevet etableret kontakt. De befinder sig 300 meter under jorden, og de er udmattede, oplyser en politikilde.
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie