Grækenlands premierminister, George Papandreou, har ikke indgivet sin afskedsbegæring, siger en kilde på hans kontor til det statslige tv og til Reuters.
- Premierministeren træder ikke tilbage. Han taler som planlagt i parlamentet senere i dag (torsdag. red.). Regeringen har ikke indgivet nogen afskedsbegæring, siger kilden.
Forinden havde BBC rapporteret, at Papandreou ville træde tilbage inden for kort tid.
Den konservative leder, Antonis Samaras, opfordrede tidligere på dagen til dannelsen af en national samlingsregering, indtil der kan afholdes valg.
Meddelelsen om mødet mellem Papandreou og præsidenten kom umiddelbart efter, at en lille gruppe højtstående medlemmer af Grækenlands regerende Socialistparti meddelte, at de ønsker en koalitionsregering under ledelse af Lucas Papademos.
Papademos er tidligere vicepræsident i Den Europæiske Centralbank.
Den græske regeringskrise er udløst af planerne om en folkeafstemning om den redningspakke, der skal redde Grækenland og eurozonen.
Flere medlemmer af det græske socialistparti Pasok sætter spørgsmålstegn ved Papandreous beslutninger og tvivler på, at han vil overleve en tillidsafstemning i parlamentet sent fredag.
Selv finansminister Evangelos Venizelos underkender Papandreou ved at gå imod beslutningen om at holde en folkeafstemning efter at have fået verbale tæv af Tysklands forbundskansler, Angela Merkel, og Frankrigs præsident, Nicolas Sarkozy, i Cannes onsdag aften.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Fede overskud og millionløn. Hvor er moralen?
Nu kan du stemme i alle kategorier
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro