Titusinder demonstrerer mod film i Nigeria
Foto: Aminu Abuabakar/ Scanpix /Scanpix
Aminu Abuabakar/ Scanpix /Scanpix
Titusindvis af mennesker demonstrerede lørdag i Nigerias næststørste by, Kano, mod den anti-muslimske film "Innocence og Muslims."
Demonstrationsoptoget var flere kilometer langt i den nigerianske storby, der mange gange er blevet rystet af spændinger og vold mellem muslimer og kristne.
- "Død over Amerika. Død over Israel," råbte deltagerne i demonstrationen, der var organiseret af "Nigerias Islamiske Bevægelse."
- Vi er her for at udtrykke vores vrede og modstand mod denne blasfemiske film, siger Muhammed Turi, som var en af lederne af protestaktionen.
Der har været voldelige sammenstød flere steder i det religiøst splittede Nigeria, som har 160 millioner indbyggere. Omkring halvdelen er kristne, der overvejende bor i syd, mens den anden halvdel er muslimer, som overvejende bor i nord.
Den islamiske gruppe Boko Haram, der vil gøre Nigeria til en islamisk stat, har stået bag mange drab og angreb på kirker i det seneste år. Boko Haram har i stigende grad ramt civile mål.
I januar tog gruppen skylden for angreb i Kano. Da blev omkring 185 mennesker dræbt ved en række koordinerede angreb.
I juni blev 15 mennesker dræbt og 40 såret, da en selvmordsbomber kørte en bil lastet med sprængstof mod en kirke i det nordøstlige Nigeria.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie