Trump afviser plan om at stoppe militærøvelser i Sydkorea
- Vi var enige om, at vi ikke kan acceptere en såkaldt frys-frys-aftale. De har tidligere slået fejl igen og igen, siger Donald Trump og afviser dermed forslag om Nordkorea. Foto: /ritzau/AP/Mark R. Cristino/arkiv
/ritzau/AP/Mark R. Cristino/arkiv
Et forslag, om at både USA og Nordkorea skal "fryse" provokerende handlinger, afvises af Donald Trump.
USA's præsident, Donald Trump, afviser et forslag, som både Kina og Rusland har støttet, om at Nordkorea skal fryse sit atomprogram, til gengæld for at USA og Sydkorea stopper militære øvelser.
- Vi (Kinas præsident og Trump, red.) var enige om, at vi ikke kan acceptere en såkaldt frys frys-aftale. Sådanne aftaler har førhen slået fejl igen og igen, siger Trump.
Præsidenten understreger, at han anser truslen fra Nordkorea som stor.
Et vigtigt mål med hans nylige rejse til Asien var at samle lande i regionen imod Nordkorea.
Truslen fra Pyongyang "kalder på handling", og det "haster", siger Trump i sin tale efter hjemkomsten til den amerikanske hovedstad, Washington.
Præsidenten siger, at han med talen vil informere amerikanerne om sin "forrygende succes". Han hævder at have fejet en række store udfordringer af vejen i sine første ti måneder som USA's præsident.
Han nævner blandt andet, at han har banet vej for en proces, der kan skabe fred i Mellemøsten.
Turen til de fem asiatiske lande var ifølge Trump "historisk". Den viste, at "USA aldrig har stået stærkere i verden".
Med vanlig tro på sig selv proklamerede Trump, at hans tur viser, "at Amerika er tilbage".
- Uanset hvor vi tog hen, tog vores værter imod den amerikanske delegation og mig selv med en utrolig gæstfrihed, varme og vigtigst af alt respekt, siger Trump.
Trumps rundrejse varede 12 dage og inkluderede blandt andet besøg til Sydkorea, Japan, Kina, Vietnam og Filippinerne.
Præsidenten bliver af politiske modstandere og eksperter kritiseret for, at han ikke fik noget diplomatisk ud af turen.
Blandt andet annoncerede 11 asiatiske allierede, at de vil arbejde videre med en frihandelsaftale kendt som TPP, som Trump har trukket USA ud af.
Det bliver set som et diplomatisk slag i ansigtet på Trump.
- USA er ude af spillet. Mens USA flakker frem og tilbage, kæmper andre lande aktivt for at forme handelslandskabet til deres fordel, siger Nate Olson fra den politiske tænketank The Stimson Center.
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie