Trump og Republikanerne vil gå efter Repræsentanternes Hus
USA's tidligere præsident Donald Trump har torsdag mødtes med mindretalslederen i Repræsentanternes Hus, Kevin McCarthy. (Arkivfoto) Foto: Mandel Ngan/Ritzau Scanpix
Mandel Ngan/Ritzau Scanpix
Siden Biden blev præsident, har Trump holdt lav profil i Florida. Torsdag indgik han løfte med sit parti.
USA's tidligere præsident Donald Trump har torsdag mødtes med mindretalslederen i Repræsentanternes Hus, republikaneren Kevin McCarthy, i Florida.
Her talte de blandt andet om Det Republikanske Partis fremtid.
Det primære emne for mødet var at vinde Repræsentanternes Hus tilbage fra Demokraterne ved valget i 2022.
Det fremgår af en erklæring fra Trump-lejren.
- I dag (torsdag, red.) forpligtede præsident Trump sig til at hjælpe de valgte republikanere i Repræsentanternes Hus og Senatet i 2022, udtaler McCarthy i erklæringen.
I USA bliver tidligere præsidenter stadig tituleret "Mr. President" af offentligheden, selv når de ikke længere sidder i embedet.
Kevin McCarthy kritiserer samtidig Demokraterne for at igangsætte en rigsretssag mod Trump, "der nu er en privat borger".
McCarthy har været en tæt allieret med Trump. Han bakkede blandt andet op om Trumps udokumenterede påstande om valgsvindel.
McCarthy tog dog afstand fra Trump efter et angreb på Kongressen i begyndelsen af januar, hvor den tidligere præsident er anklaget for at have opildnet til urolighederne.
Det er også disse anklager, der ligger til grund for, at Trump om knap to uger skal for rigsretten.
Torsdag lader det til, at Trump og McCarthy igen har fundet melodien. Billeder fra mødet viser dem grinende.
Efter at Joe Biden blev indsat som præsident, har Trump trukket sig tilbage i Palm Beach i Florida, hvor han bor nu.
Der har været spekulationer om, hvorvidt Trump har planer om at danne et nyt parti som alternativ til Det Republikanske Parti.
Men i erklæringen torsdag lader det indtil videre til, at Trump har droppet idéen.
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie