Trumps biltold

Offentliggjort Sidst opdateret

* USA's præsident, Donald Trump, har indført told på 25 procent på alle importerede biler i USA.

* Tolden trådte i kraft den 3. april.

* Trump siger, at han vil beskytte amerikansk bilindustri. Han vil tvinge udenlandske producenter til at lægge deres bilfabrikker i USA, så de kan undgå tolden. Det skal skabe flere arbejdspladser i USA og mere økonomisk liv.

* Mange udenlandske bilproducenter har fabrikker i Mexico og Canada - nabolande til USA. Herfra eksporteres bilerne til det store amerikanske marked.

* EU og lande som Japan og Sydkorea, der begge har en stor bilindustri, mangler endnu at svare igen på Trumps biltold.

 

Kilde: Reuters

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.