Det japanske forsyningsselskab Chubu Electric vil forstærke beskyttelsen af af sit lukkede atomkraftværk i Hamaoka ved at omkranse værket med en 18 meter høj mur, der kan modstå en eventuel ny tsunami.
Myndighederne vil først overveje en genåbning af værket, når det er bedre beskyttet mod flodbølger af den slags, som smadrede nedkølingsanlæggene på Fukushima-værket i marts, og skabte frygt for en atomkatastrofe.
Chubu Electric forventer at den 1,6 kilometer lange mur er færdigbygget i december 2012. Biligt er det ikke at sikre værket. Chubu Electric anslår investeringen til omkring 100 milliarder yen eller seks-syv milliarder kroner.
Ulykken i marts skabte stor debat og nervøsitet i Japan om sikkerheden på landets atomkraftværker, og har også skabt tvivl om, hvorvidt Japan fortsat skal satse på atomkraftenergi.
I juni kritiserede Det Internationale Energiagentur Japan for at have undervurderet den fare, som tsunamier udgør for atomkraftværkerne.
Værket i Fukushima var også beskyttet af en mur. Men med en højde på kun 5,7 meter var forsvarsmuren ikke meget bevendt, da den 14 meter høje bølge ramte om morgenen den 11. marts
Chubu Electrics egne modelberegninger viser, at et jordskælv af samme styrke som det i marts vil udløse en tsunami på maksimalt 10 meter.
Selskabet oplyser, at det endnu er for tidligt at komme med et bud på, hvornår reaktorerne i Hamaoka igen forventes at levere strøm.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie