To kunstnere, en grafiksamling og et mobilt museum i Skovly
De to Sakskøbing-kunstnere Espen Brandt Møller (tv) og Lars Pryds foran Skovly, hvor der i weekenden 14.-15. august er Åbne Atelierdøre Guldborgsund og grafikudstilling. Foto: Privat
Privat
125 grafiske værker af 50 kunstnere. Det er indholdet af udstillingen COLLECTION GRAFIK, der vises i Sakskøbing i weekenden 14.-15. august.
SAKSKØBING - Udstillingen er en hyldest til de kunstnere, der kom før mig. Til idoler, læremestre, kolleger, studiekammerater og andre, der har givet mig inspiration, indsigt og grafisk forståelse, siger grafiker Lars Pryds, der har samlet de grafiske blade over en periode på cirka 40 år og nu udstiller dem i Skovly på Nystedvej 62.
Syv temaer og en gratis plakat
Udstillingen er opdelt i syv temaer: Mennesker i rum; Landskab; Abstraktion; Tegn; Model; Portræt samt Ting & Fund. I hvert tema indgår værker fra flere kunstnere, enkelte steder i samspil med Pryds' egen grafik. Værkerne spænder tidsmæssigt over cirka 100 år.
Blandt kunstnerne er danske navne som Erling Jørgensen, Søren Hjorth Nielsen, Per Baagøe, Jane Muus, Michael Kvium og Anette Harboe Flensburg samt spændende udenlandske kunstnere som Laurence Weiner, Aino Myllykangas og Richard Konvicka. Samlet udstillerliste kan ses på pryds.com/collection.
Til udstillingen er trykt en plakat i storformat (70 x 100 cm) samt et 36 siders katalog med introduktion til de grafiske teknikker, temaerne og enkelte udvalgte kunstnere. Der er et gratis eksemplar af begge dele til alle besøgende på udstillingen.
"Collection" er støttet af Billedkunstrådet i Guldborgsund Kommune.
Åbne atelierdøre og mobil udstilling
Collection Grafik er af multikunstneren Espen Brandt-Møller, der kører sit mobile museum kaldet "Skulpturfabrikken" ind i Skovlys parklignende have. I den ombyggede frugtvogn udstiller Espen Brandt-Møller sine store metalmalerier samt et udvalg af "Lykkeposer", hvor indholdet er en overraskelse. Så kig forbi og find lykken!
Der er med andre ord meget forskelligt at se på i Sakskøbing i weekenden, hvor 52 kunstnere åbner deres atelierer og værksteder rundt om i hele Guldborgsund Kommune.
Collection Grafik og Åbne Atelierdøre er åben lørdag-søndag 14.-15. august, begge dage klokken 10-17. Kunst i Skovly, Nystedvej 62, Sakskøbing
www.pryds.com/collection · www.aabneatelierdoere-guldborgsund.dk.
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie