To nye bypedeller holder rent i Nakskovs gader
Helle Habekost (tv) og Tanja Fornitz glæder sig til at være med til at holde Nakskovs gader fri for affald. Foto: Søren Navne
Søren Navne
Helle og Tanja vil i de næste måneder fjerne affald fra gader og stræder i Nakskovs bymidte.
NAKSKOV Der er Ren By Nakskov, som har taget initiativ til, at Nakskov de næste par måneder får glæde af to bypedeller, der skal hjælpe til med at fjerne gammelt papir, cigaretskod, og hvad folk eller kan finde på at kaste fra sig på gaden.
- Vi glæder og til at komme ud i gaderne og hilse på folk og gøre et godt stykke arbejde, siger Tanja Fornitz og Helle Habekost, som nakskovitterne fremover vil kunne møde iklædt bluser med Ren by-logo på og trækkende deres stativ med alt til at holde gader og stræder rene. De to er tilknyttet Kompetencecenter Krogsbølle, hvor de er i aktivering for at blive jobparate.
To gange om ugen
Foreløbig er ordningen med bypedeller planlagt frem til 1. december.
I det tidsrum vil Helle og Tanja være på affaldsjagt rundt i gader og stræder i Nakskovs midtby fire timer to gange om ugen, nemlig tirsdag og torsdag.
Det er stadig Park og Vej, der har ansvaret for at holde gaderne rene. Bypedellerne er blot ment som en ekstra hjælp, pointeres det fra Ren By Nakskov, Nakskov Handel & Erhverv og Kompetencecenter Krogsbølle, som står bag initiativet.
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie