Skolestuerne er fyldt med stoffer

I Stockholm er adressen Karlavagen. I München er det Blumenstrasse. I Chicago West State Street, i Helsingfors Kapteeninkatu - og i Stubbekøbing er det Skolestræde i Vejringe.

?Mon det dog kan gå??

Lone Meyer Petersen, der bor på den gamle skole i Vejringe ved Stubbekøbing, hørte ikke udelukkende opmuntrende ord, da hun fortalte om sine planer: En stofforretning i skolen, hvor der var masser af plads.

Da hun og hendes mand, maleren Hans Meyer-Petersen for 19 år siden købte den nedlagte skole fra 1907 i Vejringe, var det pladsen, som var det basale. De gamle skolestuer havde kvadratmeter til et overordentlig rummeligt atelier.

I dag er der vendt op og ned på de ting. Hans Meyer-Petersen har fået atelier på førstesalen, hvor der også er et bedre lys, og Lone Meyer-Petersen har netop indrettet de to store skolestuer til sin udstilling. 20.000 meter stof fordelt på nær 400 ruller og forskellige mønstre.

Og det er gået godt.

- Faktisk sagde min revisor sidst, at han ikke havde regnet med, at stoffer kunne give den omsætning, siger Lone Meyer-Petersen, som var lærer i over 25 år, førend hun besluttede sig for at bruge sin tid på sin interesse.

- Jeg har altid interesseret mig for boligindretning, og jeg synes stoffer er spændende. Jeg køber dem, som jeg selv kan lide. Det er min rettesnor.

Det begyndte med de kendte Provencestoffer, og de er der også stadigvæk. Senere fulgte de franske Les Tissus Colbert, som også havde en afdeling i Kr. Bernikowsgade i København. Den lukkede, og efterfølgeren kom til at ligge i Vejringe.

- Hovedafdelingen for stofkæden ligger i Bruxelles, og her fik vi forbindelse med direktøren. Jeg ejer min egen afdeling, og jeg besøger hvert år nogle af de fabrikker, som fremstiller stofferne. De ligger blandt andet i Frankrig, Belgien og England. Jeg køber også nogle restruller, og derfor kan jeg have nogle tilbud, hvor prisen er virkelig attraktiv. Det spændende er at købe, og naturligvis håbe, at der også er kunder til de stoffer, som jeg har valgt. Men naturligivis har jeg ruller, hvor der ikke er solgt en meter!

Kundekredsen er bred, og selv om ejerne af landsdelens godser og herregårde har fundet vej til skolestuerne i Vejringe, kommer den største trafik nordfra.

- Jeg må ofte høre, at der er langt til Vejringe, og hvorfor jeg ikke ligger i København. Jeg synes ikke halvanden times transport er så meget, og så kan jeg tilbyde god parkeringsplads!

Kunderne kommer efter aftale. Derudover er der altid åbent i efterårsferien og der er nogle weekend-arrangementer. Også i denne weekend.

Lone Meyer-Petersen syer ikke selv, bortset fra småting. Hun har en syerske til at klare de opgaver. Mange køber også stof og syer selv, eller får andre til det.

De franske stoffer er primært til boligen. Møbler, gardiner og den slags. For at skabe atmosfære i skolestuerne er der også enkelte møbler.

Lone Meyer-Petersen har selv taget et kursus i møbelpolstring hos FOF i Stubbekøbing, og hun oplever ofte, at kunderne selv er friske på at klare den opgave. Selv er hun forundret over, hvor mange kræfter der skal til.

Skolen i Vejringe blev lukket i 1950?erne. Her kom den nye Aastrup Centralskole til, som blot ligger nogle hundrede meter derfra. Den er også lukket, og her er indrettet opholdsted for børn og unge.



Lone Meyer-Petersen begyndte med stoffer fra Provence, og ikke mindst dugene er populære. Haven på knap 7000 kvadratmeter tager hun sig også af.




Plancher og landkort er skiftet ud med stofruller.




Skolestuerne er store - og der er højt til loftet. Foto: Ingrid Riis




Fald ned og slap af. Stolen næsten kalder på én. Foto: Ingrid Riis




Lone Meyer-Petersen har altid interesseret sig for boligindretning, og hun køber de stoffer, som hun selv kan lide.





Berlin, Bremen, Bruxelles, Frankfurt, Stockholm. Les Tissus Colbert, de eksklusive franske stoffer, sælges i Europas hovedstæder og større byer og så i Vejringe. Lone Meyer-Petersen ønskede ikke en forretning i København, men hjemme i den gamle skole

Offentliggjort Sidst opdateret