18-årig kvinde udvises for trusler mod politimand
En syrisk kvinde truede med at sprænge betjent i luften. Det betyder, at hun bliver udvist af Danmark.
En 18-årig kvinde er i Vestre Landsret blevet udvist af Danmark med indrejseforbud i fire år for at have truet en politiassistent.
Truslerne kom i forbindelse med en politiaktion 22. december sidste år.
Den dag rykkede nogle betjente ud til en mindre villa i Snaptun ved Juelsminde for at anholde nogle drenge med flygtningestatus.
Kvinden opholdt sig også i villaen, hvor hun blev fundet på et værelse sammen med sin kæreste.
En betjent rev dynen af hende, og det gjorde hende voldsomt indigneret.
Hun blev så ophidset, at hun truede en arabisk talende politiassistent med, at hun ville sprænge ham i luften, næste gang han kom.
I sommer blev hun ved Retten i Horsens idømt 20 dages betinget fængsel og betinget udvisning.
Det var anklagemyndigheden ikke tilfreds med og ankede sagen til Vestre Landsret, der mandag afsagde dom i sagen.
Og her blev straffen voldsomt skærpet. Den betingede udvisning blev ændret til en ubetinget udvisning med indrejseforbud i fire år, og de 20 dages betinget fængsel blev ændret til 30 dages betinget fængsel.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned