30 procent færre indbrud i Guldborgsund Kommune
Foto: Anders Knudsen
Anders Knudsen
Politidirektør glæder sig over succes.
Politidirektør Lene Frank holdt i går eftermiddag nytårsparole for sine medarbejdere i Nykøbing, og hun havde opbyggelig statistik og ros med sig.
Når tallene for indbrud i 2012 er gjort op, kan man konstatere, at borgerne i Guldborgsund Kommune i 2012 har haft besøg af tyve 302 gange mod 436 gange i 2011. Det er et fald på mere end 30 procent, og det er ikke en tilfældighed, mener Lene Frank.
- Det skyldes en intensiv og målrettet indsats, som omfatter dels de øvrige politikredse, men også næsten alle kredsens operative afdelinger. Jeg har jo mødt indbrudsgrupperne på min tur rundt på stationerne. Her ser jeg stor motivation, idérigdom og styr på de lokale gengangere.
- Samtidig har borgerne været vågne, og vores beredskab har været hurtigt ude, når der har været mulighed for at gribe nogen på fersk gerning. Endelig har “Task Force Indbrud” stort fokus på udenlandske køretøjer med registrering af førere og passagerer i bilerne, konstaterede Lene Frank i sin tale på stationen i Nykøbing.
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie