42-årig mister livet efter arbejdsulykke på betonfabrik
Manden fik hovedet i klemme mellem en maskine og en påhængsvogn og mistede livet som følge af sine kvæstelser.
En 42-årig mand, som tirsdag morgen kom ud for en arbejdsulykke på en betonfabrik i Hedensted, er afgået ved døden.
Det oplyser Sydøstjyllands Politi til TV Syd onsdag morgen.
Den 42-årige var bosat i lokalområdet, og hans pårørende er underrettet.
Manden fik tirsdag et alvorligt hovedtraume, da han fik hovedet i klemme mellem en maskine med cement og en påhængsvogn.
Det var kolleger, som slog alarm om ulykken. Politiet modtog anmeldelsen klokken 04.30 tirsdag.
Manden blev efterfølgende bragt til Aarhus Universitetshospital i Skejby. Her afgik han ved døden som følge af sine kvæstelser tirsdag eftermiddag, siger vagtchef Lars Grønlund til TV Syd.
Arbejdstilsynet blev kaldt ud til stedet for at undersøge omstændighederne for ulykken nærmere.
Når Arbejdstilsynet undersøger dødsulykker eller andre alvorlige ulykker, skal tilsynet blandt andet være med til at fastslå, hvad der er sket, og om regler i forbindelse med arbejdet er blevet overholdt.
Seneste artikler
Fede overskud og millionløn. Hvor er moralen?
Nu kan du stemme i alle kategorier
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro