Amagermandsag: Nævning talte med tilhørere

På trods af, at retsformanden ved sagens start indskærpede nævningerne, at de ikke må tale med andre om sagen, talte en eller flere af dem med flere tilhørere under en pause i sagen mod den såkaldte Amagermand.

Den var en søn til den 46-årige tiltalte, MLH, der i en rygepause bemærkede, at flere tilhørere talte med en eller flere nævninger i gården bag retsbygningen.

Oplysningen fik retsformanden til at afbryde retsmødet, mens politiet undersøgte, om nævingerne havde talt med udenforstående og i givet fald om hvad.

Nævningerne i en sag må kun tale om sagen med de andre nævninger. For at undgå, at nævningerne lader sig påvirke af andet end det, der fremlægges i retten, er det strengt forbudt for dem at diskutere sagen med udenforstående.

De pågældende tilhørere afviste, at de havde talt med nævningerne, ligesom nævningerne afviste, at de havde talt med tilhørere.

Det fik retsformanden til igen at indskærpe forbuddet mod at tale med udenforstående, og retsmødet kunne fortsætte.

/ritzau/

Mindst en nævning blev set i samtale med tilhørere under en pause i sagen om Amagermanden.

Offentliggjort Sidst opdateret