Biler på kryds og tværs efter ulykke ved Sorø skaber kø
To person er kørt på sygehuset til kontrol efter færdselsulykke på Vestmotorvejen ved Sorø, oplyser politiet.
Vestmotorvejen er genåbnet, efter at tre biler kørte sammen fredag formiddag ved Sorø i vestgående retning.
Det oplyser Sydsjælland og Lolland-Falsters politi.
Det er ikke umiddelbart muligt at sige, præcist hvad der var skyld i ulykken, men det kan være en opbremsning, hvor bilerne bagved kørte for tæt.
Trafikken var ikke helt stoppet, men politiet rådede bilister, der skulle forbi, til at køre forsigtigt.
To personer er kørt på Slagelse Sygehus til kontrol, lyder meldingen. Ifølge vagtchefen der er ingen, der er kommet slemt til skade.
Det er ikke muligt at få oplyst, hvor mange personer der var involveret. Men der er enkelte, der har fået "småknubs", lyder meldingen fra vagtchefen.
Ulykken har givet anledning til en del kø på stedet, men klokken 11 er den også ved at løsne op.
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie