BILLEDSERIE: Medarbejdere forsøgte selv at slukke brand i staldbygning, der skulle være fyldt med kalkuner senere på dagen.
Oliver JensenOliverJensen
OffentliggjortSidst opdateret
Onsdag morgen opstod der brand på en kalkunfarm i Keldernæs, men til alt held gik ingen af kalkunerne op i røg.
Senere på dagen skulle samme staldbygning dog have været fyldt med kalkuner, oplyser indsatsleder fra Lolland-Falster Brandvæsen, Henrik Christensen, som sammen med 14 brandfolk fra Maribo og Stokkemarke rykkede ud til branden lidt over syv i morges.
- Der var meget stor røgudvikling, så vi koncentrerede os også om de øvrige stalde med kalkuner, for det er meget følsomme dyr, som ikke tåler den mindste smule røg, siger han.
Kalkunerne i nabobygningerne ser ud til at overleve, og indsatslederen fortæller videre, at medarbejderne hos Apm Danmark på adressen selv forsøgte at slukke branden, men at det ikke lykkedes, hvorfor de slog alarm.
Efter en halv time havde brandvæsnet branden under kontrol, og omkring halv ni var den slukket.
Annonce
Lokalpolitiet i Nakskov skal nu arbejde med at finde brandårsagen.
Seneste artikler
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie