Bustrailer væltet på Farøbroen
Arkivfoto. Foto: Ingrid Riis.
Ingrid Riis.
Det frarådes at køre med vindfølsomme køretøjer på Farøbroen.
En 16 personers minibus med trailer kørte torsdag eftermiddag over Farøbroen i det blæsende vejr i nordgående retning.
Men på grund af det kraftige blæsevejr ind over øerne, væltede bussens trailer. Det oplyser vagthavende ved Sydsjællands- og Lolland-Falsters Politi.
Der er ikke sket nogen personskade ved uheldet, og før politiet nåede frem, var det lykkedes chauffør og passagerer at få rejst traileren igen.
Det er dog vigtigt at være opmærksom på, at DMI varsler om voldsomt vejr og forventer hård vind til kuling, med vindstød af stormstyrke med op til 26 meter i sekundet.
Vejdirektoratet melder desuden, at den kraftige vind kan påvirke kørslen med vindefølsomme køretøjer, og det frarådes på nuværende tidspunkt at køre med vindfølsomme køretøjer på Farøbroen.
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie