En død person er fundet i et brændt hus i Østjylland
Brandvæsnet ankom til huset i Allingåbro og slukkede branden, hvorefter en omkommet person blev fundet.
En person er fundet død i et brændt hus i Allingåbro, som ligger øst for Randers. Det skriver Østjyllands Politi på Twitter.
Branden blev anmeldt tirsdag morgen klokken 07.12, hvorefter politiet og brandvæsnet ankom til stedet og slukkede branden.
Det tog lidt længere end en times tid at slukke branden i huset, som næsten er brændt ned til grunden. Branden blev slukket klokken 08.30, og det var omkring dette tidspunkt, at den omkomne person blev fundet i huset.
Det vides endnu ikke, om der er tale om en mand eller en kvinde, som er fundet omkommet, fortæller Jakob Christiansen, der er kommunikationsrådgiver ved Østjyllands Politi.
- Vi har endnu ikke identiteten på den omkomne. Vi kender ikke kønnet eller alderen, siger Jakob Christiansen til Ritzau.
Det er fortsat uvist, hvad der har startet branden. Derfor undersøger politiet brandårsagen i sin videre efterforskning.
Det var en mandlig borger, som anmeldte branden tirsdag morgen.
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie