FAKTA: Det er ulovligt at hjælpe andre med at dø

En kvinde nægter sig skyldig i medvirken til selvmord. Sagen behandles i Retten i Nykøbing Falster.

Offentliggjort Sidst opdateret

En 67-årig kvinde er tiltalt for i august 2023 at have hjulpet sin far med at tage sit eget liv.

Kvinden går efter frifindelse.

Det er ulovligt at hjælpe andre med at tage deres eget liv - det der også kaldes dødshjælp. Nedenfor kan du blive klogere på sagen og på debatten om dødshjælp.

* Kvinden er tiltalt for overtrædelse af straffelovens paragraf 240. I den lyder det, at personer, der medvirker til, at nogen berøver sig selv livet, straffes med bøde eller fængsel i op til tre år.

* Loven gælder både for almindelige borgere og sundhedsprofessionelle.

* Ofte skelnes der mellem aktiv dødshjælp, hvor det typisk er en læge, der udfører dødshjælpen og assisteret selvmord, hvor patienten selv tager medicinen.

* Begge dele er ulovligt i Danmark.

* I juni sidste år sagde statsminister Mette Frederiksen (S), at hun vil åbne for en debat om aktiv dødshjælp. Selv har hun sagt, at hun ikke er imod aktiv dødshjælp.

* Det er dog ikke alle, der har det sådan. Camilla Rathcke, formand for Lægeforeningen, har udtrykt bekymring for, at en lovliggørelse af aktiv dødshjælp kan være en glidebane.

* Det Etiske Råd har også talt imod aktiv dødshjælp.

* I oktober sidste år viste en Voxmeter-måling fra juni opbakning til aktiv dødshjælp fra 63 procent af befolkningen. 19,2 procent svarede nej, og 17,8 procent ved ikke.

* I oktober sidste år nedsatte regeringen Udvalget for en mere værdig død. Udvalget skal udarbejde et såkaldt refleksionsoplæg, der skal nuancere regeringens beslutningsgrundlag for lovgivning om en mere værdig død.

* Udvalget skal afslutte sit arbejde med refleksionsoplægget i slutningen af 2024.

* To medlemmer har forladt udvalget i protest mod, at udvalget ifølge dem har et "ufravigeligt" fokus på at opstille modeller for en mulig indførelse af aktiv dødshjælp og assisteret selvmord i Danmark.

Kilder: Straffeloven, Indenrigs- og Sundhedsministeriet og Ritzau.

/ritzau/