Efter et længere udlandsophold er Den Lille Havfrue tilbage og klar til at overvintre på sin vante plads på Langelinie i København.
Den Lille Havfrue formåede i særdeleshed at gøre opmærksom på sig selv i Kina, men hendes hjemkomst er da også svær at overse. Både økonomi- og erhvervsminister Brian Mikkelsen (K), overborgmester Frank Jensen (S) og Kinas ambassadør i Danmark, Xie Hangsheng, bød hende lørdag omkring klokken 14 velkommen hjem.
Den Lille Havfrues charmeoffensiv på verdensudstillingen i Kina bliver kaldt en succes. I starten regnede man med omkring tre millioner besøgende ved den danske stand i Shanghai.
Men virkeligheden oversteg forventningerne, og hele 5,5 millioner - svarende til Danmarks befolkning - endte med at lægge vejen forbi fruen på stenen.
De kinesiske medier skrev i alt 770 trykte artikler om havfruen. Det svarer i gennemsnit til tre historier om dagen, mens havfruen var i Kina som en del af det danske bidrag ved verdensudstillingen.
Hvis man frygter, at kineserne fik nok af Danmark på verdensudstillingen, så bør man dog tro om igen, mener turistbranchen.
VisitDenmark oplyser, at der indtil videre har været en 20 procents fremgang af kinesiske turister i år.
Selvom Havfruen er hjemme i vandte omgivelser, kommer hun næppe til at sidde, helt som hun plejer. Der er nemlig blevet lavet et helt nyt fundament til havfruen, da det gamle nærmest var opløst i vandet.
/ritzau/
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie